Login

I advent har vi framfört Juloratoriet av Camille Saint-Saëns.

Tidigare har vi bl.a. framfört verken Jesu Kristi sju ord på korset av Heinrich Schütz, Förklädd gud av Lars-Erik Larsson, Bachs Juloratorium och Otto Olssons Te Deum. Kören har också en sverigepremiär på sin repertoar, G.F. Händels Jeptha.

 

I mars kommer vi att sjunga Johannespassionen av J.S. Bach tillsammans med Ängskören. Solister kommer bl.a. att vara medlemmar ur Radiokören.

 

Du är välkommen att sjunga med oss, vi söker permanenta sångare till vår kör - främst basar och tenorer. God körvana behövs. Konserter framförs i Botkyrkas vackra medeltidskyrka. Dessutom medverkar vi i högmässor (ca. 4 st per termin).

Kören är knuten till Botkyrka församling.

 

Om du är intresserad, kontakta gärna vår körledare.

 

Länk till: Botkyrka församling

Länk till: Botkyrka församling/Körer med antagningsprov